KREATYWNIK - o kreatywnych sposobach na dziecko oraz o wszystkim co z dzieckiem związane

KREATYWNIE

12 sekretów: Kalendarz adwentowy "z głębi serca"

Jeszcze tylko kilka dni... Zaledwie chwila dzieli nas od rozpoczęcia niezwykłego odliczania, które w momencie, gdy na świecie pojawiły się  pociechy nabrało zupełnie innego wymiaru.

Czas przedświąteczny... i związany z nim kalendarz adwentowy - to o nim będzie dziś mowa - to niezwykłe liczydło, które w przedświątecznym okresie wprowadza w naszym domu wyjątkowy nastrój. To element, który w tym roku w sposób szczególny pomoże nam przygotować się do Świąt.

Z każdym kolejnym rokiem dzieciaki są bardziej świadome tego wszystkiego co wokół nich się dzieje. Postanowiliśmy dać upust owej świadomości, a jednocześnie zrobić coś dobrego (dla innych i dla siebie), stworzyliśmy więc niezwykły kalendarz adwentowy - taki z głębi serca...

Historia kalendarza adwentowego

"Początki kalendarza adwentowego sięgają podobno 1851 roku. Kalendarz adwentowy miał wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Już wtedy każdego dnia wieszano w domach obrazek dotyczący świąt i przyjścia na świat Jezusa. Innym wariantem było zapalanie codziennie jednej z 24 świeczek lub skreślanie jednej z 24 kresek narysowanych kredą na drzwiach. W domach katolickich najczęściej wkładano po jednym źdźble słomy do szopki aż do Wigilii.

Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe pojawiły się w 1902 r. w Hamburgu i były w kształcie zegara z cyframi od 13 do 24 (po 20 latach wprowadzono 24 cyfry). W 1903 r. w Monachium powstała również drukowana wersja: 24 obrazki do wycięcia i specjalny arkusz z okienkami do naklejania.

Z powstaniem słodkiego kalendarza adwentowego wiąże się historia pewnego drukarza Gerharda Langa. Jako mały chłopiec nie mógł się doczekać Wigilii. Ciągle zamęczał mamę pytaniami: „kiedy?, czy to już dziś?”. Zniecierpliwiona mama narysowała na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich „Wibele”- rodzaj podłużnych biszkoptów. Mały Gerhard mógł zjadać jedno ciastko każdego dnia. Kiedy dorósł, w 1930 r., rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku."

źródło: KLIK

Kalendarz z głębi serca

Zdecydowaliśmy, że nasz tegoroczny kalendarz będzie inny, wyjątkowy. Nie spiszemy na nim zadań do wykonania, jak w tym z ubiegłego roku, nie powiesimy na nim słodkości, jak miało to miejsce dwa lata temu.

W tym roku naszym kalendarzem stanie się mobil z 24 serduszkami. Każde z nich będzie oznaczało minimum jeden dobry uczynek spełniony każdego, kolejnego dnia odliczania.

Pamiętając o tym, że najczęściej to niewielkie gesty (czyny) sprawiają innym radość (przyjemność) mamy  zamiar więcej uśmiechać się do innych, komplementować osoby z naszego otoczenia, doceniać ich obecność, pomagać innym, gdy zajdzie taka potrzeba. Na pewno przygotujemy własnoręcznie kartki dla znajomych i roześlemy je jeszcze przed Świętami, zamierzamy też podzielić się częścią naszych zabawek z bardziej potrzebującymi...

To tak na dobry początek... Kto wie do czego jeszcze zainspirują nas serca z tegorocznego kalendarza?

adwentowy (3).JPG

adwentowy (1).JPG

adwentowy (2).JPG

adwentowy (5).JPG

adwentowy (6).jpg

adwentowy (4).jpg

Wpis powstał w ramach  naszego uczestnictwa w projekcie blogowym 12 sekretów.

12sekretow.jpg

 

 

 

O NAS:

 

MAMA: Pedagog, nauczyciel, terapeuta szkolny, nauczycielka przedszkola. Na co dzień zaś pomysłowa mama, która wraz z dwójką szkrabów odkrywa magiczny świat kreatywnych prac.

 

DZIECI: 7,5-letnie bliźnięta, które dzielnie towarzyszą matce w twórczej podróży. Ta jest dla nich doskonałą zabawą, sposobem na spędzanie wspólnie czasu oraz formą terapii dla jednego ze szkrabów, u którego zdiagnozowano MPD.

 

 

WSPÓŁPRACA:

 

Jeśli masz pomysł na współpracę z Kreatywnikiem bądź masz pytanie dotyczące bloga, czy jakikolwiek inny powód, by się z nami skontaktować,

napisz proszę:

 kreatywniezdziecmi@gmail.com

 

Chcesz poznać marki, które do tej pory z nami współpracowały KLIKNIJ

 

 

 

 

 TU JESTEŚMY:

 

zBLOGowani.pl

 

POLECAMY: