KREATYWNIK - o kreatywnych sposobach na dziecko oraz o wszystkim co z dzieckiem związane

KREATYWNIE

12 sekretów: Sekrety ciemnej nocy. 4 propozycje zabaw na długie - zimowe - wieczory

Ciemność. Ostatnimi czasy mamy wrażenie, że przychodzi do nas zbyt szybko. Krótszy, zimowy dzień, mniej światła, pozornie nie daje zbyt wiele szans na zabawę, a jednak udało nam się znaleźć kilka aktywności, dla których ciemność wokoło to podstawa.

A zatem nasze sekrety ciemnej nocy, a raczej ciemnego wieczora, skupią się dziś na dobrej zabawie.

TEATRZYK CIENI

Teatr lubimy i znamy, choć lat mamy nie za wiele, to kilka razy udało nam się uczestniczyć w spektaklach dla dzieci, a i zabawy z teatrem nie są nam obce. Lubimy przebierać się, grać najróżniejsze role, czy też przygotowywać kukiełki do naszych występów. Bo zabawa w teatr to nie tylko bycie widzem, ale również (a może przede wszystkim) zabawy podczas których dziecko staje się nie tyle autorem scenariusza, co również aktorem.Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawę w teatr przynosi nie tyle doskonałą zabawę co też  rozwija wyobraźnię, czy doskonali mowę. Poprzez uczestnictwo w zabawach teatralnych dzieci nieśmiałe, pochłonięte zabawą zapominają o nieśmiałości, dzieci, którym brak zdyscyplinowania, a przy tym cechuje je hałaśliwość mogą wyciszyć się oraz wdrożyć do panowania nad sobą. Równie ważne jest to, że dzięki byciu aktorem dziecko uświadamia sobie coraz jaśniej w jaki sposób działa i co tym osiąga, zdobywa ono tym samym zdolność przewidywania - jak powinno działać, aby osiągnąć określony cel i wykonać określone zadanie. Staje się ono coraz bardziej zdolne do świadomego kierowania swoją działalnością.

Teatrzyk cieni jest jedną z form zabaw scenicznych, które nie potrzebują zbyt dużo przygotowań. Na dobrą sprawę wystarczy tylko źródło światła i nasze dłonie bądź przedmioty, które role aktorów spełniać będą. Można też oczywiście pokusić się o wykonanie tekturowych postaci do konkretnych scen. Wtedy zabawa może okazać się jeszcze ciekawsza...

ciemnanoc (3).JPG

ciemnanoc (7).JPG

ciemnanoc (8).JPGŚWIECĄCE OWADY - ŚWIETLIKI

Stworzenie świecącego robaczka może być świetną inspiracją do podjęcia rozmowy na temat wyjaśnienia dlaczego niektóre z owadów świecą. Pomysł ten wykorzystaliśmy już jakiś czas temu. Efekt bardzo nam się spodobał, więc jeśli jeszcze w swoich zbiorach świecącego robaczka nie macie - możecie go w prosty sposób wykonać. Instrukcję jego zrobienia znajdziecie tutaj - [KLIK]

ciemnanoc (9).jpg

ciemnanoc (11).jpg

ciemnanoc (12).jpg

ciemnanoc (16).jpgŚWIECĄCE AKWARIUM UV

Sporo czasu minęło od momentu, kiedy stworzyliśmy nasze akwarium UV. Pomysł na stworzenie pomocy, która pozwoliłyby pobudzić wzrok syna do "działania" pojawił się u nas tuż po tym, jak po ponad czterech miesiącach od narodzin dzieciaków wypisano nas ze szpitala. Dał się nam wtedy jednak we znaki brak doświadczenia oraz brak wyobrażenia jak wspomniane mogłyby wyglądać. Początkowo więc ograniczaliśmy się do działań związanych z kontrastem czerni i bieli (z elementami czerwieni). Kiedy podczas uczestnictwa w jednym z turnusów rehabilitacyjnych zobaczyłam, jaki podziw na twarzach dzieciaków wzbudziła tamtejsza sala doświadczania świata i jej fluorescencyjne elementy (w tym i akwarium) - postanowiłam, że w domu, angażując w proces tworzenia dzieciaki, wykonamy podobne.

Kupiłam żarówkę UV oraz fluorescencyjne lakiery (używane w tuningu samochodowym do malowania wskazówek licznikowych), w sklepie zoologicznym zaopatrzyłam się w kamyki (gdyby nie trwająca wtedy zima pewnie sami nazbieralibyśmy kamyków na podwórku), a także w rośliny akwariowe. Od zaprzyjaźnionego sklepikarza dostałam duży plastikowy (czyli bezpieczny) słój po lizakach...

Krok po kroku powstanie akwarium opisywaliśmy TUTAJ, jeśli więc i Wam podoba się pomysł stworzenia świecącego w ciemnościach otoczenia koniecznie do wspomnianej instrukcji zajrzyjcie.

ciemnanoc (1).jpg

ciemnanoc (2).jpg

STOLIK ŚWIETLNY

Lightbox to świetlna tablica dla dzieci słabowidzących, pomagająca w poznawaniu kształtów, figur i kolorów. Na przedniej stronie urządzenia znajduje się podświetlona tablica, która pozwala na wyraźne oglądanie umieszczonych na niej elementów.
Razem z urządzeniem wykorzystuje się dodatkowe materiały edukacyjne (figury przestrzenne, kolorowe folie prezentujące podstawowe figury geometryczne oraz przedmioty codziennego użytku).
Lightbox odpowiada sytuacjom życiowym, gdzie w jasnym otoczeniu pojawiają się ciemniejsze obiekty. Podświetlany blat oświetla twarz dziecka. Układane na nim przedmioty można zobaczyć w kontraście do jasnego tła tworzonego przez stolik. Dziecko może po nie sięgać, jak również dotykać blatu rękami, stukać w niego, widzieć własne ręce, stopy. Gdy dziecko widzi najsilniejszy bodziec wzrokowy, jakim jest światło, można pracować stopniowo nad wodzeniem oczami, sięgać ręką w ich kierunku. Jedną z terapeutycznych funkcji stolika świetlnego jest to, że dziecko może rozwijać poczucie bodźca wzrokowego, a co za tym idzie zrozumienie, że może patrzeć.
Poprzez tło o zwiększonym kontraście, eliminację jaskrawego światła i redukcję otaczających bodźców wzrokowych stolik ten sprawia, że wykonywanie ćwiczeń wzroku jest łatwe do przeprowadzenia. Co więcej, jasno kolorowe części używane na stoliku są atrakcyjnym obiektem dla dziecka, a innowacyjność materiałów motywuje uczniów do używania, a więc i rozwijania wzroku.Dziecko bawiąc się poznaje kolory i kształty, rozwija koordynację wzrokowo  - ruchową, uczy się rozpoznawania i doboru pasujących do siebie elementów, ćwiczy pamięć wzrokową. (źródło:KLIK) Ze względu na powyższe stoliki świetlne często wykorzystywane są również w zabawach dzieci dobrze widzących.

Z profesjonalnym stolikiem świetlnym spotykamy się podczas zajęć u tyflopedagoga, na potrzeby domowe stworzyliśmy nasz własny stolik. O tym jak powstał możecie poczytać tutaj - [KLIK], o zabawach stolikiem również TUTAJ.

ciemnanoc (4).JPG

ciemnanoc (5).JPG

ciemnanoc (6).JPG

ciemnanoc (13).JPGciemnanoc (14).JPG

ciemnanoc (15).JPG

Wpis powstał w ramach  naszego uczestnictwa w projekcie blogowym 12 sekretów.

12sekretow.jpg

 

 

 

 

 

O NAS:

 

MAMA: Pedagog, nauczyciel, terapeuta szkolny, nauczycielka przedszkola. Na co dzień zaś pomysłowa mama, która wraz z dwójką szkrabów odkrywa magiczny świat kreatywnych prac.

 

DZIECI: 7,5-letnie bliźnięta, które dzielnie towarzyszą matce w twórczej podróży. Ta jest dla nich doskonałą zabawą, sposobem na spędzanie wspólnie czasu oraz formą terapii dla jednego ze szkrabów, u którego zdiagnozowano MPD.

 

 

WSPÓŁPRACA:

 

Jeśli masz pomysł na współpracę z Kreatywnikiem bądź masz pytanie dotyczące bloga, czy jakikolwiek inny powód, by się z nami skontaktować,

napisz proszę:

 kreatywniezdziecmi@gmail.com

 

Chcesz poznać marki, które do tej pory z nami współpracowały KLIKNIJ

 

 

 

 

 TU JESTEŚMY:

 

zBLOGowani.pl

 

POLECAMY: